Strona Główna » Kolumbia – szmaragdowe imperium

Kolumbia – szmaragdowe imperium

autor: Karolina Kominiak
Photo by Engin Akyurt: https://www.pexels.com/photo/silver-colored-pendant-with-green-gemstone-1458867/

Kamienie szlachetne od zawsze cenione były głownie ze względu na swoje estetyczne walory. Posiadanie biżuterii wysadzanej brylantami, rubinami czy szmaragdami od wieków stanowiło symbol wysokiego statusu społecznego. To te ostatnie od ponad czterech tysięcy lat uznawane były za jedne z najcenniejszych. Głównym ich producentem na świecie jest dziś Kolumbia, gdzie ponad pięćdziesięciokaratowy szmaragd może swoją ceną wielokrotnie przekroczyć diament w tym samym rozmiarze.

 

Zielone złoto

 

Szmaragd to najszlachetniejszy przedstawiciel rodziny beryli. Charakterystyczny głęboki zielony kolor zawdzięcza jonom chromu, których obecność jednocześnie pozwala na odróżnienie go od zwykłego zielonego berylu. 

Naturalnie jest on bardzo podatny na inkluzje. Są to charakterystyczne dla konkretnego minerału, kraju lub kopalni wydobycia defekty wewnętrzne, na przykład kryształy innego minerału. Z tego względu obraz szmaragdu spod mikroskopu nazywany jest le jardin (fr. ogród). 

Kolumbijskie szmaragdy posiadają intrygujące, charakterystyczne trójfazowe inkluzje (stałe, płynne i gazowe) – z sześciennymi kryształami soli i pęcherzykami gazu w wypełnionych płynem szczelinach. Co ciekawe, pomimo tego, że ideałem jest przejrzysty kamień o czystej, zielonej barwie, inkluzje nie zawsze ujmują szmaragdom wartości.

Kolumbijskie szmaragdy.

W Kolumbii minerały te formują się w cienkich warstwach białego wapienia, które znajdują się w miękkich, czarnych łupkach ilastych. Ten po wydobyciu transportowany jest do płuczek, w których następuje oddzielenie łupków od wapienia.

 

(Pre)kolonialne początki

 

Szmaragdy były cenione już w starożytnych cywilizacjach, gdzie wykorzystywano je między innymi w praktykach astrologicznych czy rytuałach pogańskich.  W niektórych kulturach kamień ten był obiektem kultu oraz istotnym elementem obrządków religijnych. Według niektórych podań, obdarzał noszącego zdolnością przewidywania przyszłości i ujawniania prawdy, a także dawał ochronę przed złymi zaklęciami. Wierzono również, że szmaragd leczy choroby, takie jak cholera i malaria. Z ogromnego zamiłowania do szmaragdów słynęła królowa Kleopatra, której urodę zawsze podkreślały te drogocenne klejnoty.

Od wieków pierwszym miejscem, które kojarzy się ze szmaragdami jest Kolumbia. Już w czasach kolonialnych potencjał inkaskich kopalni został zauważony przez hiszpańskich konkwistadorów. Istnieją nawet podania mówiące o zaginionym szmaragdowym skarbie, który zatonął w Oceanie Atlantyckim wraz z ich statkami. 

Jedne z najstarszych kopalni o prekolumbijskie jtradycji to Chivor i Muzo. 

 

Chivor

Wcześniej znana jako Somondoco, znajduje się na północny zachód od Bogoty. Jej formalna historia zaczyna się w 1537, kiedy Gonzalo Jimenez de Quesada po podbiciu centrum Kolumbii i natknięciu się na niezwykłe zielone minerały, wysłał swoich żołnierzy na poszukiwanie ich potencjalnego źródła. Udało im się odnaleźć sztolnię Somondoco, w której pracowali świetnie zorganizowani Indianie Chibcha. Niedługo później Hiszpanie rozpoczęli wydobycie szmaragdu, wykorzystując przy tym do niewolniczej pracy rdzennych mieszkańców. Kopalnia funkcjonowała w niewiarygodnie trudnych warunkach aż do 1675  roku, kiedy podjęto decyzję o jej zamknięciu i opuszczeniu. Jej dokładna lokalizacja pozostawała zagadką przez następne 200 lat – dopiero w 1888 roku kolumbijski inżynier odkrył w klasztorze w Quito manuskrypt opisujący jej położenie.

Muzo

Według legendy jeden z poszukujących El Dorado konkwistadorów odkrył podczas przeprawy przez miasteczko Muzo kawałek szmaragdu w podkowie  swojego konia. Początek wydobywczej historii sięga jednak daleko wcześniej. Przed hiszpańskim podbojem wschodnich Andów region zamieszkiwał lud Muzo, który dzięki swojemu zajęciu zyskał miano “szmaragdowych ludzi”. Historycy szacują, że zajmowali oni te tereny od około 1000 roku naszej ery.

Kopalnia Muzo szczyci się szmaragdami najbardziej zbliżonymi do ideału. Klejnoty pochodzące z tej kopalni odznaczają się cieplejszymi, żółtawymi tonami w odróżnieniu od szmaragdów wydobywanych w Chivor, które charakteryzuje chłodniejsza, bardziej niebieskawa barwa.

 

Wspomniawszy o dwóch najstarszych kopalniach, nie sposób również pominąć tę, która obecnie dostarcza największej ilości drogocennych kamieni. Coscuez znana jest przede wszystkim z dużych okazów. To tam odkryto kryształ Guinnessa (1759 karatów), jeden z największych kryształów szmaragdu na świecie o jakości klejnotu. 

Paliwo dla biznesu

Szmaragdy stanowią obecnie ponad połowę wartości całego eksportu Kolumbii. W efekcie rząd kraju jest właścicielem większości gruntów, gdzie prowadzone jest wydobycie, i dzierżawi tereny zespołom górniczym. 

Głównymi destynacjami kolumbijskich szmaragdów tradycyjnie są Szwajcaria i Stany Zjednoczone. Co ciekawe, coraz ważniejszym kierunkiem eksportu staje się Azja – w zeszłym roku 80% eksportowanych kamieni trafiło do Chin.

Eksperci prognozowali, że wartość eksportu szmaragdów w 2021 roku osiągnie 126 milionów dolarów, jednak efekt ostateczny przerósł najśmielsze oczekiwania, wynosząc o trzy miliony więcej. Jest to najwyższy wynik od 2018 roku (142 miliony dolarów). 

źródło: bizlatinhub.com

Kolumbia zauważywszy wzrost popytu na szmaragdy, zaczęła podejmować kroki w celu przyciągnięcia na siebie wzroku zagranicznych inwestorów. Jednym z nich jest powstały w kwietniu 2021 wskutek współpracy między Fedesmeraldas, Kolumbijską Komisją Zasobów i Rezerw oraz Narodową Agencją Górniczą Kolumbii przewodnik Guía de Buenas Prácticas de la Esmeralda Colombiana. Jego celem jest oszacowanie rezerw oraz przedstawienie prowadzonych prac profesjonalistom z sektora wydobywczego. 

Również w związku ze wzrastającą wartością eksportu szmaragdów, władze Kolumbii poszukują nowych inwestorów zainteresowanych przemysłem wydobywczym tych minerałów. Na stronie Narodowej Agencji Górniczej Kolumbii możemy przeczytać, że pod koniec maja bieżącego roku krajowi i międzynarodowi oferenci i inwestorzy spotkali się na Szmaragdowym Okrągłym Stole. Wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce w 2020 roku. Jego głównym celem jest zbliżenie do siebie potencjalnych stron biznesu i wzmocnienie bezpośrednich kontaktów. Podczas dwóch sesji prezentacji – projektów, które szukają inwestorów, a następnie okazów szmaragdów, nawiązują się potencjalne relacje handlowe, które następnie mogą zostać przypieczętowane w trzeciej sesji, którą stanowią indywidualne rozmowy między zainteresowanymi stronami.

Nie da się nie zauważyć, że kolumbijska szmaragdowa łódź nabiera wiatru w żagle. Państwo zapowiada kolejne plany i wspomina o zwiększeniu wydobycia. Można spekulować, że wykorzystanie naturalnego bogactwa i wzmożenie szmaragdowego biznesu pozwoli gospodarce państwa na nowo rozkwitnąć po burzliwym okresie pandemii.

 

Related Articles

3 komentarze

Richard Roe July 11, 2017 - 9:59 pm

Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere.

Richard Roe July 11, 2017 - 9:59 pm

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil.

Richard Roe July 11, 2017 - 10:00 pm

Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore.

Komentarze są zamknięte

Invest America-04 - header

Instytut jest podmiotem działającym na rzecz rozwoju gospodarczego, który prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Instytutu jest budowa nowej jakości w polskiej dyplomacji gospodarczej

Popularne w ostatnim miesiącu

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Akceptuję Czytaj więcej