Strona Główna » Znaczenie chińskich inwestycji bezpośrednich dla rozwoju gospodarczego Ameryki Łacińskiej

Znaczenie chińskich inwestycji bezpośrednich dla rozwoju gospodarczego Ameryki Łacińskiej

autor: Julia Niewiadomy
Xi Jinping wygłasza przemówienie na konferencji „Relacje Chin i Ameryki Łacińskiej” w Chile, Źródło: ips-journal.eu

Chiny za czasów Xi Jinpinga starają się wzmocnić soją pozycję w stosunkach dyplomatycznych z Ameryką Południową. Xi Jinping objął urząd w 2013 roku. Od tego czasu odwiedził państwa Ameryki Łacińskiej już trzy razy. W latach 2001-2012 przywódcy Chin zjawiali się w regionie jedynie pięciokrotnie.

Relacje Chin i Ameryki Południowej na przestrzeni lat

 

Inwestycje Chin w Ameryce południowej przed wprowadzeniem „strategii wyjścia” w 2000 roku, były symboliczne. Ich wartość była znikoma. W pierwszych latach po ogłoszeniu strategii, chińskie inwestycje zagraniczne wciąż pozostawały na niskim poziomie. Było to spowodowane wcześniejszą polityką Państwa Środka, która miała za zadanie przyciągać inwestycje zagraniczne do Chin.
Szybki rozwój chińskich inwestycji w Ameryce Łacińskiej rozpoczął się w 2005 roku. Wtedy też Chiny zostały jednym z największych inwestorów na świecie. W trakcie kryzysu w latach 2008-2010, kiedy inne państwa ograniczały swoje inwestycje zagraniczne, Chiny je zwiększyły w celu umocnienia swojej pozycji

Xi Jinping wygłasza przemówienie na konferencji „Relacje Chin i Ameryki Łacińskiej” w Chile,
Źródło: ips-journal.eu

Chińskie inwestycje

Według Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej, wartość chińskich inwestycji z lat 2005-2017 w Ameryce Południowej wynosiła ponad 106 miliardów dolarów.

Wzrost zamożności społeczeństwa chińskiego doprowadził do wzrostu zapotrzebowania na żywność. Ze względu na ograniczone możliwości produkcji rolnej, ChRL jest zmuszone do importu produktów rolnych. W 2017 roku, Chiny stały się największym konsumentem ropy naftowej na świecie. Państwo Środa zużywa aż piętnaście tysięcy baryłek ropy dziennie.

Państwa Ameryki Łacińskiej są czołowymi producentami soi, kukurydzy, owoców tropikalnych i kawy. Wenezuela i Brazylia posiadają ogromne złoża ropy naftowej. Oprócz tego, w regionie wydobywa się miedź, rudy żelaza, lit, srebro, złoto i cynk. To spowodowało, że Ameryka Południowa jest idealnym partnerem handlowym dla Chin. Sprawa surowcowa była decydująca, jeśli chodzi o chińskie inwestycje w Ameryce Południowej.

Według Atlantic Council i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju początkami chińskich inwestycji w krajach rozwijających się, w tym w krajach Ameryki Łacińskiej, były państwowe przedsiębiorstwa inwestujące w wydobycie surowców. Mimo, że przemysł wydobywczy wciąż ma znaczenie, chińskie inwestycje zmieniają swoją trajektorię. Nowe inwestycje zaczynają koncentrować się na nieruchomościach, technologii, usługach, finansach i transporcie. Zwiększył się udział inwestorów niepaństwowych, co przyczyniło się do zwiększenia dynamiki i dywersyfikacji inwestycji w Ameryce Południowej. Dodatkowo, chińskie firmy zaczęły inwestować w fuzje z przedsiębiorstwami regionalnymi.

 

China-Community of Latin America and Caribean States Forum

 

Chińskiej Republice Ludowej zależy na wzmocnieniu współpracy z Ameryką Południową. Podejmowane są działania, które mają na celu pokazanie, że mimo braku włączenia państw Ameryki Łacińskiej do Inicjatywy Pasa i Szlaku, Chińczycy widzą w nich duży potencjał gospodarczy. W 2014 roku utworzono Forum Komunikacji pomiędzy Chinami a Ameryką Łacińską i Karaibami. Głównym zadaniem forum jest rozwijanie relacji pomiędzy Chinami a krajami Ameryki Południowej.

Zebranie China-Celac Forum, 2018.
Źródło: theatlantic.com

Wymiana handlowa

 

W przeciągu ostatnich dwóch dekad, Chiny stały się znaczącym partnerem handlowym dla Ameryki Południowej. Oprócz inwestycji, Chiny są dużym odbiorcą południowoamerykańskiego eksportu. W 2013 roku najwięcej towarów eksportowych z Brazylii, Kuby i Chile popłynęło do Chin. Państwo Środka było drugim największym odbiorcą eksportu z Argentyny, Kolumbii, Peru i Wenezueli, trzecim z Panamy i Urugwaju oraz czwartym z Meksyki i Dominikany.
Jako źródło eksportowe Chiny są jeszcze ważniejszym partnerem. W 2013 roku ChRL było jednym z czterech głównych dostawców towarów dla każdego państwa Ameryki Łacińskiej.

Znaczenie chińskich inwestycji dla gospodarki regionu

Chińskie inwestycje w Ameryce Południowej mają znaczenie nie tylko gospodarcze, ale też polityczne. Władze ChRL liczą na ocieplenie wizerunku państwa w regionie, i tym samym zwiększenie swojego soft power.
Państwa Ameryki Łacińskiej, które produkują towary eksportowane do Chin stały się partnerami handlowymi i inwestycyjnymi. Reszta państw regionu musi teraz konkurować z Państwem Środka, które dysponuje ogromnymi zasobami.
Chińska obecność w krajach latynoskich sprawia problemy również Stanom Zjednoczonym. USA i Chiny są w stanie wojny handlowej, więc walka o tak dobre rynki zbytu jest nieunikniona. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę bliskość geograficzną.

Related Articles

Invest America-04 - header

Instytut jest podmiotem działającym na rzecz rozwoju gospodarczego, który prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Instytutu jest budowa nowej jakości w polskiej dyplomacji gospodarczej

Popularne w ostatnim miesiącu

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Akceptuję Czytaj więcej