Strona Główna » Jak Brazylia promuje się w na Dalekim Wschodzie: relacje gospodarczo-kulturowe z Chinami, Koreą Południową i Japonią.

Jak Brazylia promuje się w na Dalekim Wschodzie: relacje gospodarczo-kulturowe z Chinami, Koreą Południową i Japonią.

autor: Natalia Ratusiewicz
Zdjęcie 2. Prezydenci Chin i Brazylii podczas rozmów w 2019 roku. Źródło: clbrief.com

W ostatnich latach Brazylia znacząco wzmocniła swoją pozycję na arenie międzynarodowej pomimo braku silnej armii. Zawdzięcza to sprawnej polityce i budowaniu soft power, czyli swoich wpływów i atrakcyjności jako potencjalnego sojusznika bez użycia przymusu. Brazylia zwiększyła swoje zaangażowanie w regionie, ale też na świecie, organizując Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2016, a ze względu na duży rozwój gospodarczy, jest nazywana liderem Ameryki Południowej. Jej współpraca z Azją Wschodnią jest kolejnym etapem wieloletniego procesu budowania zróżnicowanych relacji międzynarodowych, które pozwalają na zajęcie mocniejszej pozycji w negocjacjach, a także zwiększenie autonomii i ogólnie pojętego „power” w stosunku do Stanów Zjednoczonych. 

Zdjęcie 1. Chińska reprezentacja na Igrzyskach w Rio de Janeiro, 2016. Źródło: bbc.com

Wymiana handlowa Brazylii z Azją Wschodnią

Według najnowszego raportu OEC (2020), wartość brazylijskiego eksportu wyniosła 214 miliardów USD, co dało Brazylii miejsce 25. eksportera na świecie. Eksportowane są głównie żelazo, ropa naftowa i soja (której Brazylia jest największym eksporterem), z czego ponad 30% produktów trafia do Chin, 1.97% do Japonii i 1.78% do Korei. Chiny i Japonia to największe gospodarki Azji pod względem Produktu Krajowego Brutto, z Koreą Południową na czwartym miejscu – są więc pożądanym parterem do wymiany handlowej, zainteresowanym zarówno importem, jak i inwestycjami.

Oficjalna relacja Brazylii z Japonią jest najstarsza wśród wymienionych państw, ponieważ swoje początki ma jeszcze w XIX wieku, z początkami japońskich reform Meiji (w 1895 roku oba kraje podpisały „Traktat o przyjaźni, handlu i żegludze”). Obecnie łączy je „Globalne partnerstwo strategiczne”, którego podstawą jest zainteresowanie Brazylii japońskim ST&I (science, technology and innovation). Innym spoiwem są ludzie – w Japonii mieszka trzecia co do wielkości mniejszość brazylijska na świecie (ok. 208 tysięcy osób), natomiast liczba Brazylijczyków pochodzenia japońskiego (tzw. Nikkei) wynosi obecnie aż 2 miliony.

 

Strategiczne partnerstwo z Chinami

 

Strategiczny charakter współpracy chińsko-brazylijskiej sięga lat 90. XX wieku. Głównym celem obu państw było ustanowienie stabilnej i długoterminowej kooperacji, której źródłem jest ich podobna charakterystyka jako rozwijających się gospodarek, z których wyłania się regionalny lider o dużych ambicjach na skalę globalną. W 2010 roku, prezydenci Lula i Hu Jintao podpisali „Wspólny Plan Działania Brazylia-Chiny 2010-2014” (przedłużony o kolejne pięć lat w 2014), a w 2012 roku „Dziesięcioletni Plan Kooperacji Brazylia-Chiny” – oba ustalające wspólne cele i główne zamierzenia dla bilateralnej współpracy, wśród których można wymienić zajmowanie wspólnego stanowiska w organizacjach międzynarodowych, częste spotkania przedstawicieli rządowych oraz sprawną wymianę informacji fitosanitarnych, co zmniejsza czas oczekiwania na odprawę celną w portach.

 

Chiny są dla Brazylii najszybciej rosnącym rynkiem zbytu, do którego eksport wzrósł przez ostatnie 25 lat o 17.4% (prawie 36 miliardów USD), z czego w samych latach 2019-2020 o 7% (ponad 4 miliardy USD). Chiny są dla Brazylii zarówno największym importerem, jak i eksporterem – w 2020 roku zyski z eksportu do Chin wyłącznie ziaren soi wyniosły 20 miliardów USD. 2021 rok zakończył się brakiem konsensusu co do zasad współpracy na kolejne lata, jednak w pierwszej połowie bieżącego roku, COSBAN (China-Brazil High-level Coordination and Cooperation Committee) zaproponował nowe umowy na lata 2022-2031 oraz 2022-2026. 

Zdjęcie 2. Prezydenci Chin i Brazylii podczas rozmów w 2019 roku.
Źródło: clbrief.com

Miasta partnerskie jako narzędzie promwania integracji

 

Paradyplomacja ma charakter wspierający w stosunku do dyplomacji, a jej przejawem są np. miasta partnerskie, które zaczęły powstawać w połowie XIX wieku w celu propagowania współpracy pomiędzy obywatelami różnych państw, nie zważając na ich granice. 

Miasta partnerskie są formą współpracy pomiędzy rządami lokalnymi, które chcą zacieśnić relacje gospodarczo-kulturowe. Ten rodzaj paradyplomacji dotyczy dwóch społeczności w różnych krajach, których związek jest sankcjonowany przez najwyższego rangą urzędnika, np. prezydenta miasta, jak było w przypadku Busan i Rio de Janeiro. 
W 2021 roku, koreańskie miasto Busan i brazylijskie Rio de Janeiro obchodziły 36. Rocznicę zawarcia takiego porozumienia poprzez wydarzenie „Lights On! Busan-Rio”. Podświetlenie niektórych budynków w Busan na zielono, a w Rio na niebiesko miało symbolizować odnowienie relacji między oboma państwami po przerwie spowodowanej przez COVID-19.  Innymi miastami partnerskimi Brazylii i Azji Wschodniej są m.in. Sao Paulo (partnerzy: Osaka [Japonia], Seul [Korea Południowa], Szanghaj [Chiny]), Campinas (partnerzy: Fuzhou [Chiny], Gifu [Japonia]), a także szereg innych miast, które nawiązało współpracę z najważniejszymi ośrodkami azjatyckiego przemysłu, jak Xi’an, Harbin, Ulsan i Daegu. 
 
 

Paradiplomacy Practice in Denpasar City, Bali, Indonesia, [w:] Jurnal Bina Praja, 13(2), 2021.

Sister Cities International, https://sistercities.org/about-us/what-is-a-sister-city-3/ [dostęp 3.07.2022].

Brazil, https://oec.world/en/profile/country/bra?yearlyTradeFlowSelector=flow1 [dostęp 4.07.2022].

GDP Asia, https://tradingeconomics.com/country-list/gdp?continent=asia [dostęp 4.07.2022].

Carvalho G., Valenca M., Soft Power, Hard Aspirations: The Shifting Role of Power in Brazilian Foreign Policy, scielo.br/j/bpsr/a/V7XCzFN6yMQKBmF4BhxGncP [dostęp 4.07.2022].

People’s Republic of China, https://www.gov.br/mre/en/subjects/bilateral-relations/all-countries/people-s-republic-of-china [dostęp 5.07.2022].

Jiang Shixue, Demystifying the China-Brazil Relations, https://www.ciis.org.cn/english/COMMENTARIES/202007/t20200715_2792.html [dostęp 5.07.2022].

Niu Haibin, Emerging global partnership: Brazil and China, https://www.scielo.br/j/rbpi/a/hpJzDjkGXp3jFXDmDHgcf3g/?lang=en [dostęp 5.07.2022].

China, Brazil to boost investment, trade cooperation in multiple sectors, http://english.www.gov.cn/news/internationalexchanges/202205/24/content_WS628ce340c6d02e533532b402.html [dostęp 5.07.2022].

Related Articles

Invest America-04 - header

Instytut jest podmiotem działającym na rzecz rozwoju gospodarczego, który prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Instytutu jest budowa nowej jakości w polskiej dyplomacji gospodarczej

Popularne w ostatnim miesiącu

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Akceptuję Czytaj więcej