Strona Główna » Budowanie relacji gospodarczych przez Koreę Południową i Amerykę Łacińską: Analiza wybranych umów międzynarodowych i ich skutków

Budowanie relacji gospodarczych przez Koreę Południową i Amerykę Łacińską: Analiza wybranych umów międzynarodowych i ich skutków

autor: Natalia Ratusiewicz

Korea Południowa jest liderem wśród państw azjatyckich, jeśli chodzi o budowanie relacji z Ameryką Łacińską. Czwarta gospodarka Azji systematycznie powiększa swoją sieć państw, z którymi zawiera umowy o wolnym handlu (FTA, Fair Trade Agreement), zmniejszając uzależnienie swojego rozwoju gospodarczego od Chin i Stanów Zjednoczonych. Podstawą handlu z regionem jest żywność, ale następuje powolne otwarcie się na takie usługi jak e-biznes, sztuczna inteligencja i opieka zdrowotna. Inwestycje Korei Południowej wrosły z 620 milionów USD w 2003 roku do 8,14 miliardów w 2018. W tych samych latach wolumen handlu zwiększył się niemal czterokrotnie, z 14,4 miliardów do 51,5 miliardów.

Zdjęcie 1. Premier Korei Lee Nakyon i prezydent Brazylii Michel Temer, 2018; Źródło: Wikimedia Commons

Koreańskie umowy handlowe z Ameryką Środkową

W 2016 roku Korea Południowa podpisała FTA z krajami Ameryki Środkowej (m.in. Guatemalą, Hondurasem i Panamą). Była to pierwsza tego typu umowa podpisana pomiędzy państwami regionu a państwem azjatyckim.  Kim Yong-beom, ówczesny południowokoreański minister finansów, określił tę bilateralną współpracę jako korzystną dla obu stron ze względu na eliminowanie niepotrzebnych barier, jakie w handlu stawia biurokracja. Pozwoli to na wzajemne dopełnianie się struktur gospodarczych Korei i regionu, stymulując wymianę handlową pomiędzy konkretnymi firmami, ale również ogółem gospodarki. Dodał również, że to FTA będzie punktem wyjściowym Korei do ustanowienia kolejnych połączeń handlowy zarówno w Ameryce Północnej, jak i Południowej. W przypadku porozumienia z Kostaryką, zwiększyło to dostęp koreańskich konsumentów do wysokiej jakości produktów o stosunkowo niskich cenach, takich jak kawa, banany i arbuzy. Z drugiej strony obniżone opłaty celne pozwoliły Kostaryce na import części samochodowych i nowoczesnych technologii. W tym samym roku Korea podjęła czwartą turę rozmów z Ekwadorem, jednak do porozumienia doszło dopiero w 2022 roku – obie strony określiły się jako strategiczni partnerzy, którzy kooperacją wzmocnią swoje wzajemne działania biznesowe.

Udana współpraza z Ameryką Południową – FTA z Mercosur 

 

Mercosur, czyli Wspólny Rynek Południa (Mercado Comum do Sul) to organizacja międzynarodowa założona w 1991 roku, która zrzesza w celach gospodarczych jedenaście państw Ameryki Łacińskiej i Południowej (w tym cztery państwa główne), wśród których można wymienić Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj. Mercosur, czerpiąc z rozwiązań europejskich, utworzył strefę wolnego handlu oraz dąży do wprowadzenia unii celnej. 

Korea Południowa rozpoczęła negocjacje w sprawie podpisania z Mercosur FTA w maju 2018 roku, chociaż pierwsze rozmowy w tym celu podjęto już w 2005 roku. Długi etap powolnego rozbudowywania relacji był spowodowany protekcjonizmem grupy, który przejawiał się niechęcią do nawiązania formalnej współpracy. Umowa została ostatecznie podpisana w 2020 roku, zapewniając Korei łatwiejszy dostęp do południowoamerykańskiego rynku zbytu, co wykorzystano do eksportu takich produktów jak części samochodowe i telefony komórkowe, jednocześnie importując surowce mineralne i żywność, wszystko przy korzystnych stawkach celnych. 

Zdjęcie 2. Negocjacje MERCOSUR z Koreą Południową w Busan, 2019.
Źródło: mercopress.com

Korea – Meksyk

 

Korea Południowa i Meksyk ustanowiły oficjalne relacje dyplomatyczne w 1962 roku i już 18 lat później osiągnęły wymianę handlową na poziomie 100 milionów USD. Nawet pomimo kryzysów gospodarczych, które uderzyły w Koreę i Meksyk odpowiednio w 1997 i 1994 roku, te wartości utrzymały tendencję rosnącą, a eksport Korei do Meksyku wyniósł 2 miliardy USD w 1999 roku. Podczas ostatnich 25 lat, eksport Korei do Meksyku rósł co roku o średnio 9.82%, osiągając według danych OEC 10,7 miliarda USD w 2020 roku. Głównymi produktami, leżącymi w zakresie koreańskich zainteresowań są meksykańskie paliwa, surowce i pojazdy, eksportuje natomiast obwody elektryczne, żelazo i stal oraz części samochodowe.  

Mimo tak owocnej współpracy, porozumienie handlowe pomiędzy tymi państwami zostało podpisane dopiero w marcu 2022 roku przez przedstawicieli obu państw.  Prawdopodobną przyczyną jest brak takiej potrzeby – mimo wcześniejszych rozmów, m.in. w 2007 roku, FTA nie podpisano, a i tak wolumen handlu pomiędzy tymi państwami rósł. Najnowsze porozumienie jest raczej zwieńczeniem wieloletniego procesu niż jego rozpoczęciem, jak w przypadku Mercosur. 

Korea Południowa jest pierwszym krajem azjatyckim, któremu udało się nawiązać tego rodzaju współpracę z Mercosur i wszystko wskazuje na to, że jej współpraca z tym regionem tylko wzrośnie. W tym celu KOICA (Korea International Cooperation Agency, Koreańska Agencja Współpracy Międzynarodowej) ustanowiła biura w siedmiu krajach Ameryki Łacińskiej, w tym w Ekwadorze, Paragwaju i Peru. Korea jest ważnym źródłem bezpośrednich inwestycji a obecność koreańskich firm na rynkach Ameryki Południowej zapewnia okazje do wymiany wiedzy i technologii, łącząc lokalnych dostawców z międzynarodowymi kontrahentami. 

Bibliografia

South Korea catches up with Japan in trade with Latin America, https://www.unav.edu/web/global-affairs/detalle1/-/blogs/south-korea-catches-up-with-japan-in-trade-with-latin-america-3 [dostęp 28.06.2022].

Mercosur-Korea, http://www.sice.oas.org/TPD/MER_KOR/MER_KOR_e.ASP [dostęp 28.06.2022].

SOUTH KOREAN FOREIGN TRADE IN FIGURES, https://santandertrade.com/en/portal/analyse-markets/south-korea/foreign-trade-in-figures#classification_by_country [dostęp 29.06.2022].

Mexico / South Korea, https://oec.world/en/profile/country/mex [dostęp 29.06.2022].

South Korea as a Partner for Democracy and Prosperity for the Western Hemisphere, https://theglobalamericans.org/2022/06/south-korea-as-a-partner-for-democracy-and-prosperity-for-the-western-hemisphere/ [dostęp 29.06.2022].

Hyun Ohseok, Korea-Mexico Economic Relationship and FTA, [w:] Journal of International Logistics and Trade 1(2), 2004

Related Articles

Invest America-04 - header

Instytut jest podmiotem działającym na rzecz rozwoju gospodarczego, który prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Instytutu jest budowa nowej jakości w polskiej dyplomacji gospodarczej

Popularne w ostatnim miesiącu

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Akceptuję Czytaj więcej