Strona Główna » Gentryfikacja w Puerto Rico

Gentryfikacja w Puerto Rico

autor: Zuzanna Skurzak
Zdjęcie dodane przez Jo Kassis: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/dom-flaga-sztuka-uliczna-grafika-4633604/

W ostatnich latach wiele miast zmaga się problemem gentryfikacji – zjawiskiem stopniowego wypierania zwykłych, szczególnie tych mniej zamożnych, mieszkańców danych stref przez inwestorów. Powoduje to wzrost wartości nieruchomości i cen usług. Rośnie także liczba ofert krótkookresowych wynajmów. Fenomen ten nie ominął krajów Ameryki Łacińskiej.

W przypadku Puerto Rico jest to bezpośredni wynik wprowadzenia ustawy Ley 22 w 2012 r. Miała ona na celu przyciągnięcie inwestorów za sprawą ułatwień w procesie uzyskania statusu rezydenta dla osób zamieszkujących w kraju przez mniej niż 15 lat. Wskazuje się także na czynnik kolonialny, bowiem inwestorami w Puerto Rico są głównie obywatele USA, którzy przyciągnęli za sobą rzesze przedstawicieli klasy średniej, zatrudnianych do świadczenia usług w domach tych pierwszych ze względu na brak bariery językowej i podobny „styl życia”.

Jeśli chodzi o liczby, to w ciągu ostatnich dwóch lat ceny mieszkań w Puerto Rico wzrosły o 24 proc. Głębokie nierówności zostały dodatkowo nasilone przez katastrofy naturalne, w tym huragan María z 2017 r. oraz pandemię COVID. Mieszkania, które pozostały w ich wyniku niezamieszkane, przejmują inwestorzy, którzy nie mają na uwadze rozwiązywania problemu nierówności, a maksymalizowanie zysków. Równie istotnym problemem jest wydatkowanie środków finansowych przekazanych w ramach pomocy w zwalczaniu skutków wspomnianych nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Fundusze mogą bowiem przepaść w przypadku niewykorzystania ich w ściśle określonym terminie.

Opisywana sytuacja w ostatnim czasie uderzyła szczególnie mocno w organizacje pomagające ofiarom przemocy wobec kobiet. Nie dość, że kobiety te są zmuszane do zmiany miejsca zamieszkania w wyniku agresji partnera, to teraz dodatkowe przeprowadzki powoduje gentryfikacja. Schroniska mają coraz większe problemy z wynajęciem powierzchni dla swoich podopiecznych (których zgodnie z prawem nie można skierować do żadnego innego miejsca). Warto zaznaczyć, że kwestia zapewnienia lokum jest o tyle ważna, że bez zaspokojenia podstawowych potrzeb poszkodowane nie mogą skupić się na leczeniu traum spowodowanych przemocowymi relacjami, co w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do powrotu do przemocowego partnera.

Niestety mimo oddolnych działań i próśb o pomoc instytucjonalną osoby prowadzące schroniska nie zyskują wśród rządzących posłuchu dla swoich apeli.     

 

Więcej na temat samej gentryfikacji: https://cenital.com/la-gentrificacion-es-inevitable/

Więcej informacji nt. sytuacji w Puerto Rico: https://periodismoinvestigativo.com/2022/04/la-gentrificacion-desplaza-a-las-sobrevivientes-de-violencia-domestica/

Related Articles

Invest America-04 - header

Instytut jest podmiotem działającym na rzecz rozwoju gospodarczego, który prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Instytutu jest budowa nowej jakości w polskiej dyplomacji gospodarczej

Popularne w ostatnim miesiącu

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Akceptuję Czytaj więcej